A hűséges alattvalóból egy jóslat hatására királygyilkossá váló Macbeth története a politikai bűncselekmény és a zsarnokság kialakulásának krónikája. De még inkább elrettentő példázat, amely az emberi lélek mélységeibe enged betekinteni.
„Azt mondják: A vér vért kíván.“
Az előadásban négy színész - két idős és két fiatal – formálja meg a darab minden szerepét, egymásban tükröztetve sorsokat, életszakaszokat és életstratégiákat.
'Gáspár Ildikó egészen szokatlan keretet adott ennek a klasszikus, alapvetően kosztümös történetnek. A Macbeth összes szereplőjét négy színész kelti életre, akik múzeumi dolgozókként egy tárlatvezetés során, egyfajta „amatőr színtársulatként” megidézik a skót uralkodó trónra kerülésének és bukásának históriáját. (…) Ebben a Macbeth adaptációban leomlik minden, ami a klasszikus színházi előadásmódra jellemző, és azzal, hogy a fennkölt magasságból szó szerint a nézők közé hozzák le Shakespeare művét, egyszerre teszik azt vonzóvá, mérhetetlenül izgalmassá, és ami talán a legfontosabb: érthetővé.' - Jasinka Ádám, Deszkavízió
Mü lefekszünk mü ágyunkba
Minden testi koporsónkba
Föltekintünk magosságba
Ott látunk egy szép koronát
Kíjjül aranyas
Bejjül fekete
Kígyó szemivel nézi
Gyík ujjával fogja
Nagy jegekvel, nagy szelekvel
Rútlátó gonosz igizettel
Három csöpp vére lecsöppenik
Ördögökkel felszedetik
Aranytángyérra tetetik
Szunnyad szunnyad szelevén*
Ki teszi fejére?
*Középkori skót gael kifejezés: lélek, lélegzet, egyes értelmezések szerint lelkiismeret jelentéssel